2008/2009
2008/2009
Návšteva dopravného ihriska
V posledných rokoch sa dopravnej výchove v školách venovalo málo pozornosti, dopravná výchova akoby bola na ústupe. Keďže nehôd na našich cestách z roka na rok pribúda a každého z nás sa táto oblasť dotýka, uvítali sme možnosť zúčastniť sa výučby na dopravnom ihrisku v súkromnej autoškole SAŠA v Partizánskom.
Dňa 20. apríla 2009 žiaci 1. stupňa absolvovali výcvik na spomínanom dopravnom ihrisku. Po teoretickej príprave v učebni, kde sa žiaci dozvedeli základné informácie o tom, čo má vedieť každý chodec i cyklista, si deti pozreli krátku rozprávku na tému bezpečného pohybu v cestnej premávke. Väčšiu radosť mali deti z praktickej časti výučby, v ktorej mali možnosť overiť si teoretické vedomosti priamo na križovatke, či už ako cyklisti alebo ako chodci.
Táto akcia bola prospešná a slúži ku cti všetkým zainteresovaným. Deti sa nielen zabavili, ale mnohé i naučili. Veríme, že nadobudnuté vedomosti im pomôžu stať sa čoskoro plnohodnotnými účastníkmi cestnej premávky.
Plavecký výcvik
V dňoch od 30. marca do 3. apríla 2009 prežilo 42 druhákov a tretiakov ZŠ Rybany "mokrý týždeň". Niežeby tento týždeň bolo viac vodných zrážok, práve naopak, počasie bolo priam ideálne, ale naši žiaci absolvovali základný a zdokonaľovací plavecký výcvik v krytej plavárni v Bánovciach nad Bebravou.
V prvý deň sa deti otestovali, rozdelili sa do skupín a podľa ich plaveckých schopností sa začalo pracovať. Pod vedením skúsených plaveckých inštruktorov sa v priebehu desiatich hodín postupne oboznamovali s bazénom, s vodou, ktorá im najskôr siahala po pás, neskôr po bradu a nakoniec sa väčšina z detí odvážila i do hlbokej vody. Pomocou rôznych hier sa učili technike správneho dýchania do vody, naučili sa splývať a k plávaniu bol už len krôčik- stačilo pridať prácu rúk a nôh. Najviac sa deťom páčilo hľadanie hokejových pukov pod vodou, pri ktorom si aj zasúťažili.
Päť dní ubehlo ako voda a bol tu posledný deň, kedy na deti čakala plavecká súťaž. Deti tu ukázali, čo všetko sa za týždeň naučili. Najlepší plavci boli odmenení diplomami.
Dúfame, že po tomto peknom týždni sa voda stala pre deti kamarátkou a že prehovoria svojich rodičov, aby si našli čas na spoločnú návštevu plavárne či kúpaliska.
Vybíjaná - okresné kolo
Okresná súťaž vo vybíjanej mladších dievčat sa konala dňa 28. marca 2009 v telocvični ZŠ Školská. Naše dievčatá sa stretli postupne v troch zápasoch s tromi družstvami dievčat zo ZŠ Školská, ZŠ Komenského a ZŠ Partizánska. Ani v jednom zo vzájomných meraní síl však neuspeli, svoje účinkovanie na „okresnom poli“ tak zavŕšili 4. miestom.
Vybíjaná – základné kolo
Dňa 17. marca 2009sa v telocvični našej školy uskutočnilo turnajové stretnutie základného kola vo vybíjanej mladších dievčat medzi žiačkami našej školy a Základnej školy Šišov.
Naše dievčatá hrali s veľkým nadšením a nedali svojim súperkám žiadnu šancu. Svojimi presnými zásahmi ich v krátkom čase „zmietli“ z palubovky a poslali späť domov. Zvíťazili v pomere 18 : 6 a postúpili do okresného kola.
Zostava: Andrea PAŠKOVÁ, Alexandra WELDLOVÁ, Miroslava ČULAGOVÁ, Lucia DIVEKYOVÁ, Natália FEJEŠOVÁ, Kristína GERBELOVÁ, Pavlína SALABOVÁ, Renáta SVITKOVÁ, Ivana FEJEŠOVÁ, Natália FRANČIAKOVÁ, Lucia JEŽÍKOVÁ a Dominika ŠTRAUCHOVÁ.
Súťažiacim dievčatám aj naďalej držíme palce a prajeme veľa úspechov v hre.
Otvorená hodina
17. marec 2009 bol dňom, kedy sa v našej škole zrealizovala ďalšia otvorená hodina. Tentokrát svoje vedomosti ukázali žiaci 3. ročníka. Hodinu odučila pani učiteľka Mgr. Ľubomíra Grmanová. Záujem o deti prejavili takmer všetci rodičia, o čom svedčila ich hojná účasť v triede. Komu nemohli prísť rodičia, zastúpili ich starí rodičia. Spomedzi pedagógov sa otvorenej hodiny zúčastnili pán riaditeľ Mgr. Daniel Bakyta, pani zástupkyňa Mgr. Daniela Igazová a vyučujúca slovenského jazyka na 2. stupni pani učiteľka Mgr. Janka Šimončíková.
Keďže takáto akcia pre tretiakov nebola prvá, nemali žiadnu trému, pracovali uvoľnene a správali sa prirodzene. Hlavnou úlohou bolo ukázať, čo sa v tomto školskom roku žiaci už naučili, prípadne ukázať, v čom sú ešte rezervy a čo treba odstrániť.
Fyzikálna olympiáda
Dňa 13. marca 2009 sa uskutočnilo okresné kolo Fyzikálnej olympiády v Bánovciach nad Bebravou, do ktorého zo školského kola postúpili žiačky 8. ročníka Natália Jurčíková a Barbora Kluvancová. Vynaložené úsilie bolo korunované úspechom v tejto náročnej súťaži.
Kým Barbore Kluvancovej chýbali 2 body k úspešnosti, Natália Jurčíková obsadila 1. miesto v kategórii F (8. roč.)
Obom dievčatám ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a želáme veľa energie a síl v ďalších súťažiach.
Exkurzia– Tribečské múzeum Topoľčany
Dňa 18. 2. 2009 sa uskutočnila exkurzia do Tribečského múzea v Topoľčanoch. Zúčastnili sa žiaci 7. B triedy, 8. a 9. ročníka. Prezreli si výstavu Núbia v časoch faraónov.
Európa v škole - výtvarná časť
Vo februári 2009 sme odoslali do okresného kola tejto súťaže 16 výtvarných prác. Vyhodnotenie okresného kola sa uskutočnilo dňa 12. 2. 2009. Žiaci súťažili v 3 kategóriách podľa veku účastníkov. Z našich žiakov sa umiestnila žiačka 4. ročníka Ľubomíra Horváthová, ktorá so svojou prácou získala1. miestov II. kategórii.
Víťazná práca bude poslaná do celoslovenského kola tejto súťaže. Žiačku pripravoval pán učiteľ Mgr. Zoltán Einetter.
Zápis budúcich prvákov
V dňoch 11. a 12. februára sa v našej škole konal zápis budúcich prvákov. Deti z obcí Rybany, Pečeňany, Nedašovce, Vysočany, Pravotice a Borčany prišli v sprievode svojich rodičov, aby ukázali, že poznajú farby, vedia napočítať aspoň do šesť, nie sú bojazliví a neplačú, dokážu sa o všeličom pozhovárať a už od septembra môžu ísť do školy. Poobzerali si tiež školu a triedu, ktoré budú navštevovať. Staršie deti im pripravili krásne darčeky, ktoré si ako pamiatky na svoj prvý deň v škole odniesli domov.
Pyžamová párty
3. 2. 2009 sme v ŠKD uskutočnili k príležitosti fašiangového obdobia „Pyžamovú párty“, kde bol vstup v pyžamách, alebo v nočných košeliach. Deti si zasúťažili medzi sebou, spoločne sa občerstvili a zatancovali si.
Geografická olympiáda
V dňoch 2. - 3. 2. 2009 sa uskutočnilo okresné kolo GO, do ktorého postúpili najlepší žiaci zo školského kola. Tak, ako po iné roky, aj v tomto školskom roku naši žiaci výborne reprezentovali našu školu ZŠ Rybany a umiestnili sa nasledovne:
6.roč. - Renáta Svitková – nebola úspešná, do umiestnenia jej chýbali len dva body
7. A – Sabína Bírska – umiestnila sa na 5. mieste
Dominika Valachová – obsadila pekné 1. miesto
8. roč. – Natália Jurčíková – obsadila 2. miesto
9. roč. – Daniel Cibula – umiestnil sa na 1. mieste
Úspešní žiaci postupujú do krajského kola , ktoré sa uskutoční dňa 10. 3. 2009 v Novom Meste nad Váhom.
Matematická olympiáda
Dňa 21. 1. 2009 sa konalo Okresné kolo Matematickej olympiády, ktorého sa zúčastnil jediný úspešný riešiteľ domáceho kola Daniel Cibula, ktorý je zároveň pozvaný do krajského kola dňa 25. 3. 2009 v Trenčianskych Tepliciach.
Zachráňme Tichú a Kôprovú dolinu v Tatrách
V mesiaci december sa žiaci a učitelia školy zapojili do výzvy ochrancov a milovníkov prírody k pomoci pri vzniku filmu o krásach a bohatstve Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách. Pri prednáškach a prezentácii o týchto jedinečných prírodných klenotoch našej vlasti sa žiaci živo zaujímali o súčasný stav fauny a flóry dolín a vyjadrili podporu myšlienke vzniku filmu, ktorý by celému svetu ukázal, čo máme a o čo by sme mohli vďaka neuváženému konaniu a chamtivosti ľudí prísť. V prezentácii deti videli obrázky prírody, zvierat a rastlín a tiež zámery a podnety, ktoré viedli autorov filmového projektu k jeho vytvoreniu.
Do konca kalendárneho roka potom mali žiaci možnosť prispieť dobrovoľnou finančnou čiastkou na dokončenie tohto filmu. Spolu sme vyzbierali 2573,- Sk, pričom čiastka 1253,- Sk bola odoslaná na účet autorov rozpracovaného filmového projektu a zvyšok sme ponechali ako vklad na koncoročný autobusový zájazd priamo do oboch týchto dolín vo Vysokých Tatrách. Veríme, že nájdeme dostatok prostriedkov na zabezpečenie dopravy pre žiakov, ktorí by takto naživo spoznali tieto zatiaľ čisté miesta našej prírody.
Viedeň
Mnoho škôl má zvyk chodievať na rôzne školské výlety a exkurzie. ZŠ v Rybanoch tiež nie je výnimkou. V minulom roku sme navštívili Budapešť a tento sme sa nechali zlákať na výlet do Viedne. V zime na predvianočných trhoch vraj býva najkrajšie.
A aj bolo. Po krátkej zastávke v obchodno-nákupnom centre HUMA nasledovala prehliadka mesta. Žiaci mali možnosť navštíviť známy Stephansdom či obdivovať krásu Opernhausu a Hofburgu. Videli sme tiež MuseumsQuartier, Rathaus a prešli po krásne vyzdobených uliciach vianočnej Viedne. Neskôr sme absolvovali prechádzku po známych vianočných trhoch a onedlho už každý vlastnil nejakú cukrovinku či šálku s logom týchto trhov. Žiaci boli spokojní, že sa dokázali dorozumieť aj v cudzej reči, oslovovali aj živé sochy na námestí, s ktorými sa aj fotili. Okolo piatej sa všetci - unavení, uzimení, ale plní nových dojmov - usadili do autobusu.
Cesta domov prebiehala v uvoľnenej atmosfére. Sprievodkyňa z cestovnej kancelárie HELAS zorganizovala pre žiakov menšiu vedomostnú súťaž a kládla im otázky o Viedni. Traja najšikovnejší získali sladkú odmenu. Spokojnosť teda bola u všetkých zúčastnených a väčšina si ani nevšimla hustý dážď, pokúšajúci sa znepríjemniť výlet.
Našťastie mu to však nevyšlo a každý sa už teraz teší na ďalšie výlety, ktoré škola zorganizuje. Za ďalší cieľ si niektorí vyhliadli Prahu...
Vianočný jarmok
Dňa 16. decembra 2008 od 12:00 do 16:00 hod. sa v budove školy uskutočnil Vianočný jarmok v budove našej školy. Každý kolektív mal svoj predajný stánok, v ktorom žiaci prezentovali svoje výrobky. Deti boli naozaj tvorivé a počas hodín výtvarnej a technickej výchovy si pripravili množstvo dekorácií s vianočnou tematikou. Výťažok z predaja si každá trieda ponechala vo svojom triednom fonde.
V priebehu jarmoku členovia dramatického krúžku pripravili ukážku z regionálnych zvykov pod názvom „Štedrá večera“. Dramatizácia stvárnila obdobie Adventu a vianočných sviatkov na dedine. Tiež prebehla prezentácia pečenia a zdobenia vianočného pečiva, či aranžovania vianočných dekorácií.
Jarmok bol teda pestrý a keďže má už svoju tradíciu, tešíme sa niekedy v budúcnosti na ďalší!
Pytagoriáda
Školské kolo sa uskutočnilo dňa 16. 12. 2008. Zúčastnilo sa 28 žiakov, z ktorých bolo 9 úspešných. O postupujúcich na okresné kolo rozhoduje organizátor.
Lucie
Stalo sa dobrým zvykom udržiavať starodávnu tradíciu. Tento rok 12. decembra vošli do miestností našej školy dievčatá z 1. triedy prezlečené a zamaskované za Lucie, aby husími krídlami vymietli kúty a rohy od „zlých čarov a síl“.
Mikulášske posedenie
V piatok 5. decembra 2008 rozžiarené detské očká s napätím očakávali príchod Sv. Mikuláša a jeho sprievodu. Žiaci prvého stupňa a ich spolužiaci z 5. a 6. ročníka sa počas slnečného predpoludnia presťahovali do miestneho kultúrneho strediska. Chvíle čakania si krátili sledovaním pestrého kultúrneho programu, ktorý si pre nich pripravili ich spolužiaci. Cez pesničky, básničky a vinše sa diváci dostali až k vytúženému zvoneniu Mikulášovej rolničky. Najskôr však prišiel jeho „pekelný“ pomocník, ktorý si na mušku zobral všetkých neposlušníkov. No napokon sa deti dočkali a prišiel aj starý pán s bielou bradou v spoločnosti troch utešených anjelikov. Všetkým deťom porozdával pripravené darčeky a pokračoval ďalej v návšteve Obecného úradu a Materskej škôlky v Rybanoch.
Tancujúce víly z Rybian u ministra
Plný autobus školopovinných detí z Rybian zažil v stredu 26. novembra 2008 nevšedný deň. Na základe pozvania Ministerstva životného prostredia SR a Občianskeho združenia Era cestovali do hlavného mesta Slovenska plní očakávania a nadšenia.
Všetko to ale začalo oveľa skôr a celkom jednoducho. Ešte pred koncom minulého školského roku riaditeľ školy ponúkol deťom zaujímavú možnosť spojenia príjemného s užitočným. Občianske združenie Novaera z Bratislavy vyhlásilo pod záštitou MŽP SR projekt so zameraním na záchranu a obnovu zdrojov pitnej vody v regiónoch škôl s názvom „Kde ešte tancujú vodné víly na Slovensku?“. V jedno horúce májové popoludnie sa vybralo okolo 50 detí do blízkych Nedašoviec, kde mali za úlohu nájsť starý zabudnutý prameň. Kedysi dávno bol zdrojom čistej pitnej vody a preto ho chceli opäť „prebrať k životu“. Vyzbrojení motykami, krompáčmi a hrablami s jedlom a pitím až do večera a s jasným poslaním – nájsť prameň – vybrali sa do prírody. Domáci prieskumníci – tiež žiaci našej školy – si do bodky splnili úlohu a doviedli smädný húf detí na hľadané miesto. Sklamanie bolo ale väčšie, než sa dalo čakať! Po prameni nebola ani stopa. Len betónová skruž obďaleč a vyprahnutá zahádzaná jama pripomínali, že tu niekedy v minulosti zurčala horská bystrina. Po chvíli spoločnej organizovanej práce sa ale dostavili prvé výsledky. Vo vyčistenej a neporiadku zbavenej priehlbine sa objavila voda! Nebola ani pitná, ani čistá, ale bola to voda! Prameň dostal pomenovanie, pribudla k nemu tabuľa oznamujúca, že odteraz bude pod ochranou žiakov z Rybian. Narobení, špinaví, ale spokojní sa všetci pobrali proti večeru domov s predsavzatím, čo najskôr sa vrátiť späť.
Prvou úlohou, ktorú bolo v rámci projektu potrebné vyriešiť, bolo výtvarné stvárnenie stretnutia s prameňom. Aby detská fantázia pracovala naplno, pri druhej návšteve prameňa deti privítali na mieste ich starší spolužiaci, členovia dramatického krúžku. Preoblečení za víly a vodníka im predstavili svoje odveké sídlo a vysvetlili im, ako to tu bývalo v minulosti, keď si údajne ľudia vodu vážili oveľa viac ako dnes. No a keď deťom porozprával o histórii prameňa „Pri bani“ bývalý starosta obce, pán Strieženec, deti ani nedýchali. V predstavách sa im naháňali tancujúce víly, zelení vodníci, bosorky z krížnych ciest a postavy kamenárov, ťažko si zarábajúcich na živobytie v neďalekom kameňolome na ružový mramor. Tento bol mimochodom z Nedašoviec pred vojnou vyvážaný až do Talianska! Najdôležitejšie zo všetkého ale bolo to, že voda – táto neoceniteľná tekutina – zurčiaca výdatne z prameňa v dávnej minulosti tu bola vďaka deťom aj dnes.
Druhá projektová úloha vyžadovala od žiakov literárne nadanie a využitie získaných informácii o prameni. Deti mali vytvoriť báseň, príbeh, legendu viažucu sa k vodnému zdroju. Úloha to nebola jednoduchá, ale deti ju zvládli veľmi úspešne. Tretia úloha bola zameraná na environmentálnu výchovu, kde mali deti svojou činnosťou zabezpečiť opateru danému miestu a svoju činnosť s pomocou učiteľov aj zdokumentovať. Súčasťou tejto časti projektu bolo aj zostavenie otázok a požiadaviek detí na nás dospelých v súvislosti s problematikou ochrany vôd, prírody a životného prostredia.
Vytvorené diela boli odoslané vyhlasovateľovi projektu, v prameni už tiekla pitná voda a deti sa pýšili, čo všetko sa dá urobiť, keď sa chce.
A odpoveď na otázku, či to robili dobre, prišla na Martina (namiesto snehu!). Organizátor projektu a MŽP SR pozvalo na vyhodnotenie projektu „Kde ešte tancujú vodné víly na Slovensku?“ až 7 ocenených detí z Rybian za ich výbornú prácu v oblasti výtvarnej a literárnej tvorby. No a aby im nebolo v našom hlavnom meste smutno, vybrali sa s nimi do Bratislavy aj všetci tí, ktorí sa do projektu zapojili. Väčšina z detí bola v metropole Slovenska po prvý raz a preto s úžasom prechádzala po novom moste, pociťovala predvianočnú atmosféru historického centra mesta, vyšantila sa v Bibiáne, aby sa ocitla v dvorane budovy Ministerstva životného prostredia na Štúrovom námestí. Tu už na deti zo všetkých ocenených škôl čakalo okrem bohato prestretých stolov aj ocenenie z rúk samotného ministra a pekný kultúrny program s pokrstením knihy plnej ich výtvorov.
Podarila sa naozaj dobrá vec! Táto veta znela z viacerých úst pri lúčení sa a poďakovaní organizátorov a tvorcov tohto jednoduchého projektu o celkom obyčajnej vode. Veríme, že pre deti, ktoré sa s radosťou podieľali na jeho úlohách, už nebude voda len takou obyčajnou tekutinou a budú k nej cítiť trošičku viac. A snáď to od nich časom pochytíme aj my - dospelí!
Výstavka – morské živočíchy
Leto je už dávno za nami, ale spomienky naň ešte nevybledli. Z dovoleniek si mnohé z detí priniesli domov suveníry v podobe darčekových predmetov, kamienkov či rôznych schránok morských živočíchov. Ale keďže naši žiaci sú veľmi zvedaví a poznaniachtiví, neuspokojili sa len s obdivovaním krás týchto živočíchov - najčastejšie mäkkýšov - ale chceli zistiť, akému živočíchovi patria (patrili). Škola im s radosťou vyhovela a na krúžku Poznávame svet, ale i na prírodopise v šiestom ročníku, dostali žiaci možnosť preštudovať si, z akého živočícha pochádzajú prinesené schránky a ulity, a kde sa tieto mäkkýše vyskytujú najviac. Z ich poznatkov sa urobila výstavka na pôde školy, ktorá žiakom pripomenula ich krásne letné zážitky.
Súťaž o „naj“ jesenný výtvor
Ani počas sychravých októbrových dní sa rybianski školáci nenudili. Zozbierali pestrofarebné dary jesennej prírody, vyhrnuli si rukávy a hor´sa do práce. Žiacka rada školy si totiž pre svojich spolužiakov pripravila tradičnú, no veľmi obľúbenú súťaž v tvorbe jesenných dekorácií. Po týždni horúčkovitého snaženia sa a intenzívnych príprav sa dolná chodba školy postupne začala zapĺňať najrozmanitejšími jesennými výtvormi. No a ten, kto poctivo pracoval, dostal aj „koláče“. Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali:
· O najstrašidelnejšieho tekvičiaka:
I. Simona VESELÁ, 5. roč., II. Dominika PIHÝKOVÁ, 2. roč., III. Kolektív ŠKD
· O najoriginálnejší módny doplnok:
I. Terézia DIVÉKYOVÁ, 4. roč., II. Simona VALACHOVÁ, 4. roč., III. Kristína GERBELOVÁ, 2. roč.
· O najkrajšieho šarkana:
I. Patrícia KASALOVÁ, 3. roč., II. Miroslava ČULAGOVÁ, 6. roč., III. Anton BITAROVSKÝ, 2. roč.
· O najnápaditejší náhrdelník:
I. Lucia DIVÉKYOVÁ a Renáta SVITKOVÁ, 6. roč., II. Dominik DIVÉKY, 2. roč., III. Lucia JEŽÍKOVÁ, 6. roč.
Futbal
Dňa 2. 10. 2008 sa uskutočnilo základné kolo v Lige majstrov starších žiakov. Naša ZŠ na miestnom futbalovom štadióne súperila so ZŠ Zlatníky a ZŠ Gorazdova v Bánovciach nad Bebravou.
Výsledky: ZŠ Rybany – ZŠ Gorazdova 2:0 (Benko, Hlatký R.)
ZŠ Rybany – ZŠ Zlatníky 3:0 (Hlatký J., Kasala J., Veselý)
ZŠ Gorazdova – ZŠ Zlatníky 2:0
Naša ZŠ postúpila do okresného finále, ktoré sa konalo dňa 8. 10. 2008 na futbalovom štadióne v Bánovciach nad Bebravou.
Výsledky: ZŠ Rybany – ZŠ Školská 0:3
ZŠ Rybany – ZŠ Partizánska 0:7
ZŠ Rybany sa tak umiestnila na veľmi peknom treťom mieste v okrese.
Školu reprezentovali : M. Košík, J. Kasala, J. Hlatký, T. Krchník, P. Béreš (všetci 8. ročník), T. Kasala, M. Kasala, M. Benko, L. Glenda (všetci 7. A), J. Divéky, R. Hlatký, P. Tretinár, P. Procházka (všetci 7. B) a M. Veselý (9. ročník)
Cezpoľný beh
Dňa 30. septembra 2008 sa vybraní žiaci našej školy už po tretí krát zúčastnili športovej súťaže v cezpoľnom behu, organizovanej Centrom voľného času v Bánovciach nad Bebravou. Akcia sa uskutočnila na futbalovom štadióne FK Spartak Bánovce nad Bebravou. V prekrásnom slnečnom dni sa našim žiakom podarilo dosiahnuť niekoľko vynikajúcich individuálnych i skupinových výsledkov.
V I. kategórii starších žiakov sa družstvo chlapcov (Jakub Kasala, Jakub Hlatký, Patrik Procházka) umiestnilo na 3. mieste.
V rovnakej kategórii sa umiestnilo na 3. mieste i družstvo dievčat (Veronika Sedlačíková, Lenka Procházková, Nikola Magátová). Samostatný úspech – 2. miesto dosiahla v životnom výkone Veronika Sedlačíková.
V II. kategórii mladších žiakov sa družstvu chlapcov (Roman Hlatký, Matúš Kasala, Dušan Bednár) nepodarilo umiestniť na čelných pozíciách, no družstvo dievčat tej istej kategórie (Kristína Bebiaková, Kristína Gerbelová, Dominika Štrauchová) získalo 3. miesto.
Individuálny triumf – 1. miesto získala s prehľadom a veľkým náskokom Kristína Bebiaková.
Zúčastneným žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a víťazom srdečne blahoželáme.
Environmentálny projekt „Kde ešte tancujú vodné víly na Slovensku?“
Dňa 11. 9. 2008 deti z ŠKD (Školského klubu detí) navštívili obec Nedašovce, kde spoločnými silami vyčistili prameň v Dolkovom jarku, o ktorý sa starajú v rámci environmentálneho projektu „Tam, kde ešte tancujú vodné víly na Slovensku.“ V priebehu septembra kreslili ilustrácie a písali poéziu a prózu o vílach.